Πέμπτη , 18 Απριλίου 2024
Αρχική / Αθλητικά / Ηττήθηκε στα σημεία το IBC στην Κέρκυρα

Ηττήθηκε στα σημεία το IBC στην Κέρκυρα

ΙΠΠΟΤΕΣ-IBCΑπό:Γιώργος Γκόντζος([email protected])–Αν και πάλεψε μέχρι το τέλος, το IBC γνώρισε τελικά την ήττα με 69-62 στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τους Ιππότες Κέρκυρας που «κλείδωσαν» και μαθηματικά την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η γιαννιώτικη ομάδα δεν κατάφερε να ελέγξει τα ριμπάουντ, απόρροια των δύο γρήγορων φάουλ με τα οποία χρεώθηκε ο Μάλλιος, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους για δεύτερες και τρίτες επιθέσεις. Ο Δάσκαλος, ωστόσο, κράτησε με συνεχόμενους πόντους το IBC κοντά στο σκορ και έτσι το ημίχρονο έληξε με τους Ιππότες να έχουν προβάδισμα μόλις ενός καλαθιού (43-41).

Στο β’ ημίχρονο κυριάρχησαν η σκοπιμότητα, οι καλές άμυνες και τα πολλά άστοχα σουτ, με την κερκυραϊκή ομάδα να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα λίγο πριν από το φινάλε και να παίρνει, με τρίποντο του Περούλη, προβάδισμα 7 πόντων (64-57). Το IBC δεν κατάφερε να απαντήσει και πλέον στις τελευταίες δύο αγωνιστικές θα παλέψει με Βόνιτσα και ΓΕΑ για τη δεύτερη θέση της κατάταξης που μπορεί, υπό προϋποθέσεις, να οδηγήσει στη Γ’ Εθνική.

Δεκάλεπτα: 18-19, 25-22, 14-12, 12-9

Διαιτητές: Σταθόπουλος-Καββαδάς

Ιππότες Κέρκυρας(Μούτσιος): Τάγκας, Κατέχης,Εργινουσάκης, Μωραϊτης, Χατζόπουλος 12, Σπιτιέρης 12, Μακρίδης 10(2), Περούλης 18(3), Σαγιάς 2, Ζώτος 13, Πάλλης 2, Ούστογλου

IBC(Βλάχος): Κωστούλας, Ματσάγγας 11(3), Κρικώνης 18(1), Χαντέλης 6, Κακατσίδης, Λύγδας, Πατραμάνης, Μάλλιος 2, Μακρής, Κράνης 6, Τσιρώνης 5(1), Δάσκαλος 14(2)