Σάββατο , 23 Μαρτίου 2024
Αρχική / Αθλητικά / Πρώτος σύλλογος ο ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ – Ο ολυμπιονίκης Γιώργος Μαρκούλας κατέρριψε τρία πανελλήνια ρεκόρ

Διεξήχθησαν στην πόλη μας τα πανελλήνια πρωταθλήματα άρσης βαρών όλων των ηλικιακών κατηγοριών με μεγάλη συμμετοχή συλλόγων και αθλητών. Για μια ακόμη φορά ο ΑΟ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ αναδείχθηκε πρώτος σύλλογος στην γενική βαθμολογία όλων των πρωταθλημάτων, παρά τις απουσίες αθλητών. Η εμφάνιση των αθλητριών και των αθλητών του ήταν καταπληκτική. Κατέλαβε την 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων ανδρών, την 2η ( με την ίδια βαθμολογία με τον 1ο ) στο εφήβων, την 2η στο παίδων, την 2η στο γυναικών, την 3η στο νέων γυναικών, την 3η στο νεανίδων, την 4η στο ανδρών και την 4η στο πρωτάθλημα κορασίδων.  Στην κατηγορία των 102 κ. ανδρών ο ολυμπιονίκης Γιώργος ΜαρκούλαςΑΟ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια και ταυτόχρονα κατέρριψε τρία πανελλήνια ρεκόρ στην κατηγορία.

στην κατηγορία των 59 κ. κορασίδων η Ελένη Τσιμαράκη κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια, στην ίδια κατηγορία στις γυναίκες κατέλαβε την 7η θέση και στις νεάνιδες την 5η

στην κατηγ. των 45 κ. κορασίδων  η Βασιλική Ράπτη τρία χρυσά μετάλλια, στην ίδια κατηγορία των γυναικών 2 ασημένια, 1 χάλκινο, στις νέες γυναίκες η ίδια 2 ασημένια, 1 χάλκινο

στην κατηγ. 67 κ. παίδων ο Νικόλαος Ζήκος 2 χρυσά και 1 ασημένιο μετάλλιο και στους έφηβους 2 χάλκινα μετάλλια

στην κατηγ. 55 κιλών η ΄Αννα Μπογά κατέκτησε τρία ασημένια μετάλλια και στην ίδια κατηγορία στις νέες γυναίκες τρία ασημένια μετάλλια

στην κατηγ. των 102 κ. εφήβων ο Κωνσταντίν Μουρατλάρι κατέκτησε 3 ασημένια μετάλλια και στην ίδια κατηγ. νέων ανδρών τρία χάλκινα,

στην κατηγ. 102 κ. παίδων ο Παύλος Λιάλιος 3 χάλκινα μετ.

στην κατηγ. των 56 κ. παίδων ο Αθανάσιος Αγγέλης κατέκτησε  2 χάλκινα μετ. στους παίδες, την 4η θέση στους έφηβους και νέους άνδρες και την 5η θέση στους άνδρες.