Δευτέρα , 25 Μαρτίου 2024
Αρχική / Αθλητικά / Στο ρελαντί-Εύκολη νίκη του IBC με 79-47 επί της αδύναμης Παραμυθιάς

Στο ρελαντί-Εύκολη νίκη του IBC με 79-47 επί της αδύναμης Παραμυθιάς

ibc-%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%bc%cf%85%ce%b8%ce%b9%ce%acΑπό:Γιώργος Γκόντζος–Μετά από απραξία μίας εβδομάδας το IBC επέστρεψε σε αγωνιστική δράση και χωρίς να συναντήσει δυσκολίες έφτασε σε μια πολύ εύκολη νίκη με 79-47 επί της αδύναμης Παραμυθιάς.

Η ομάδα του Σταύρου Βλάχου πήρε τα ηνία από τα πρώτα λεπτά και δίχως να χάσει τον έλεγχο της αναμέτρησης σε κανένα σημείο, έφτασε στην 7η νίκη της στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης το εκτεταμένο rotation από τον κόουτς Βλάχο που έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες του πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ενώ ντεμπούτο με τη φανέλα του IBC πραγματοποίησε ο νεαρός (15 ετών) Ντίνος Κωστούλας.

Η διαφορά στο ημίχρονο είχε ήδη εκτοξευτεί στο +18 (43-25) υπέρ των γηπεδούχων και το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε ιδανική ευκαιρία για πειραματισμούς, με τον Σταύρο Βλάχο να δοκιμάζει σχήμα με τέσσερις ψηλούς.

Το τελικό 79-47 κατέδειξε την ανωτερότητα των γηπεδούχων απέναντι σε μια ομάδα που ουδέποτε μπήκε στο κλίμα του παιχνιδιού, προσπάθησε όμως να παίξει ελεύθερα και χωρίς σκοπιμότητες.

Από την άλλη, το ΙΒC κλείνει με θετικό πρόσημο τον α’ γύρο καθώς διαθέτει πολύ νεανικό ρόστερ, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι στα μέχρι τώρα παιχνίδια έχουν αγωνιστεί 19 αθλητές.

Διαιτησία: Μίγδος-Κληματάς

Δεκάλεπτα: 23-13, 20-12, 15-11, 21-11

IBC (Σ. Βλάχος): Κωστούλας, Ματσάγγας 13(1), Κρικώνης 7, Χαντέλης 11(1), Κακατσίδης 5(1), Σιντόρης 6, Λύγδας, Πατραμάνης 11, Μακρής 2, Κρανής 5, Γούλας 4, Δάσκαλος 15(2).

Από:Γιώργος Γκόντζος([email protected])===  “Η αισιοδοξία  για  μια έδρα στο νομό Ιωαννίνων,προκύπτει από την καθημερινή συζήτηση ...