Πέμπτη , 28 Μαρτίου 2024
Αρχική / Αθλητικά / Τα «κουπιά» του Ν.Ο.Ι. έλαμψαν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων!

Τα «κουπιά» του Ν.Ο.Ι. έλαμψαν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων!

Στο βάθρο με μετάλλια Στεφ. Ντούσκος και Θαν. Παλαιοπάνος

-«Μας έκαναν περήφανους», δήλωσε η Πρόεδρος του Ομίλου Μάρθα Παλαιοπάνου

Μακρά ιστορία και παράδοση σε διεθνείς επιτυχίες έχει η Γιαννιώτικη Κωπηλασία. Τις τελευταίες δεκαετίες οι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων πρωταγωνιστούν στους στίβους όλου του πλανήτη κατακτώντας μετάλλια και πρωτιές σε πανευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα και κύπελλα, ενώ δεν είναι λίγοι εκείνοι που κατάφεραν να στεφθούν ακόμα και Ολυμπιονίκες!

Η λαμπρή αυτή παράδοση συνεχίζεται και φέτος. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για αθλητές κάτω των 23 ετών, μία από τις μεγαλύτερες φετινές διοργανώσεις του αθλήματος, που διεξήχθη στη Σαρασότα των ΗΠΑ, τα Γιαννιωτόπουλα κατέκτησαν με τα πληρώματά τους δύο από τα τέσσερα συνολικά μετάλλια που πήρε η χώρα μας, ανεβάζοντας ξανά στο βάθρο την πόλη τους και το άθλημα!

Πρώτα ο Θ. Παλαιοπάνος…

Πιο αναλυτικά, το πρώτο μετάλλιο για τα Γιαννιώτικα «κουπιά» ήρθε το Σάββατο από τον Θανάση Παλαιοπάνο, ο οποίος έδωσε τη μάχη με τη Δίκωπο νέων ανδρών παρέα με τον αθλητή από τον Βόλο Γιάννη Καλανταρίδη. Οι δύο Παγκόσμιοι Πρωταθλητές κατάφερναν να ανέβουν στο βάθρο παίρνοντας την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 6.33.09. Το χρυσό κατέκτησε η Ρουμανία με 6.29.24 και το ασημένιο η Λιθουανία με 6.31.01.

Μία ημέρα νωρίτερα Παλαιοπάνος και Καλανταρίδης είχαν πάρει την πρώτη θέση στον επαναληπτικό της Δικώπου άνευ και έγιναν το πρώτο ελληνικό πλήρωμα που σφράγισε εισιτήριο για μεγάλο τελικό στο Παγκόσμιο. Aξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η μεγαλύτερη επιτυχία μέχρι στιγμής για τον Γιαννιώτη Πρωταθλητή, ο οποίος ήταν πέμπτος το 2016 στο Παγκόσμιο Εφήβων του Ρότερνταμ, ενώ το 2017 κατέκτησε ένα ασημένιο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό. Ακολούθησε μία περίοδος εκτός κωπηλατικών στίβων λόγω τραυματισμού και φέτος ο Παλαιοπάνος επανέρχεται δυναμικά στους αγώνες επιτυγχάνοντας μάλιστα παγκόσμια διάκριση!

Όπως δήλωσε ο Θανάσης αμέσως μετά τους αγώνες, «είμαι πολύ χαρούμενος που μετά τον τραυματισμό μου επιστρέφω ως μέλος της Εθνικής Ομάδας στους μεγάλους κωπηλατικούς στίβους καταφέρνοντας μάλιστα με τον συναθλητή μου Γιάννη Καλανταρίδη, με τον οποίο είμαστε πλήρωμα μόλις δύο μηνών, να πάρουμε μετάλλιο στο Παγκόσμιο. Θα βάλουμε τα δυνατά μας για ακόμα καλύτερη συνέχεια».

Και έπειτα ο Στ. Ντούσκος!

Χθες το απόγευμα πάλι ήταν η σειρά του Στέφανου Ντούσκου να ανεβάσει στο βάθρο του Παγκόσμιου την Ελλάδα και τη Γιαννιώτικη Κωπηλασία. Ο έκτος Ολυμπιονίκης του Ρίο πήρε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο Σκιφ νέων ανδρών.

Η κούρσα ήταν συγκλονιστική και κρίθηκε στα τελευταία μέτρα. Ο Γιαννιώτης Πρωταθλητής ξεκίνησε πολύ δυνατά (έχοντας πετύχει και νέο ρεκόρ αγώνων στον προημιτελικό με χρόνο 6.42.97, καταρρίπτοντας το προηγούμενο που ίσχυε από το 2011) και πέρασε πρώτος στα 500 και τα 1.000 μ.. Στη συνέχεια ο Γερμανός Βέμπερ έκανε την αντεπίθεσή του και κατάφερε να τερματίσει πρώτος σε χρόνο 6.54.59 με τον Στέφανο να τερματίζει σε 6.56.15, ενώ σε απόσταση αναπνοής τερμάτισε τρίτος με 6.56.22 ο Νορβηγός Ζουέλ. «Απόλαυσα την κούρσα. Προσπάθησα να διατηρήσω την ταχύτητά μου και να ανεβάσω στα τελευταία 500 μ. Δεν κέρδισα το χρυσό αλλά έκανα ότι καλύτερο μπορούσα, γι’ αυτό είμαι χαρούμενος», δήλωσε ο Πρωταθλητής του Ν.Ο.Ι..

Εξαιρετική εμφάνιση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Σαρασότα έκαναν εξάλλου και οι Γιαννιώτες αδελφοί Άρης και Γιώργος Γραμμενιάτης με τη Δίκωπο άνευ ελαφρών βαρών των ανδρών. Οι δύο κωπηλάτες του Ν.Ο.Ι. αγωνίστηκαν στον μικρό τελικό όπου πήραν την πρώτη θέση με χρόνο 6.54.06 και κατέλαβαν την έβδομη θέση στη γενική.

Η Πρόεδρος του Ν.Ο.Ι.

Σε δήλωσή της με αφορμή τις νέες αυτές διεθνείς επιτυχίες του Ομίλου η Πρόεδρος του Ν.Ο.Ι. Μάρθα Παλαιοπάνου τόνισε τα εξής: «Οι διεθνείς αθλητές μας σηκώνουν μεγάλο βάρος στους ώμους τους αν αναλογιστεί κανείς τη μακρά ιστορία των επιτυχιών της Γιαννιώτικης Κωπηλασίας. Όμως έχουν μέσα τους μεγάλη δύναμη, πάθος, αποφασιστικότητα και δουλεύουν σκληρά για να πετύχουν τους στόχους που θέτουν. Έτσι, κάθε φορά καταφέρνουν να μας κάνουν περήφανους με τις διακρίσεις τους σε κάθε γωνιά του πλανήτη. Εκ μέρους της Διοίκησης του Ομίλου καθώς και όλης της οικογένειας του Ν.Ο.Ι. θέλω να συγχαρώ και τους τέσσερις Πρωταθλητές μας για την εμφάνισή τους στο Παγκόσμιο και να ευχηθώ ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον. Συγχαίρουμε επίσης τις ελληνίδες χρυσές Πρωταθλήτριες Αννέτα Κυρίδου και Δήμητρα Τσαμοπούλου (Διπλό Σκιφ νέων γυναικών) και Χριστίνα Μπούρμπου και Μαρία Κυρίδου (Δίκωπος άνευ) για τις μεγάλες διακρίσεις τους».

Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου στις 11.03.2024 – ώρα 18.00.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ...