Παρασκευή , 19 Απριλίου 2024
Αρχική / Αθλητικά / 1 ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ, 2 ΑΣΗΜΕΝΙΑ και 1 ΧΑΛΚΙΝΟ και δύο όρια προεθνικής για τους αθλητές του “ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ” ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

OPEN 2016ΒΟΛΟΣ 2016ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2016Από:Γιώργος Γκόντζος–Μετά το Εθνικό Πρωτάθλημα Κολύμβησης OPEN 2016 που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Αλίμου στις 10-12 Ιουνίου και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων – Παγκορασίδων ΑΒ’ στο κολυμβητήριο του Βόλου στις 14-17 Ιουλίου, οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των τμημάτων κλασσικής κολύμβησης του Αθλητικού Ομίλου «Ποσειδών» Ιωαννίνων ολοκληρώθηκαν με τη συμμετοχή στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων – Εφήβων – Κορασίδων – Νεανίδων που διεξήχθη στην Θεσσαλονίκη στις 21-24 Ιουλίου.

Ο Α.Ο. Ποσειδών συμμετείχε με 16 αθλητές, κερδίζοντας τέσσερα μετάλλια και έχοντας συμμετοχές σε δύο τελικούς.

Η Ελεονώρα Κόκκαλη στην κατηγορία κορασίδων Α’ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. ύπτιο με επίδοση 1:06:20 (όριο προεθνικής), το ασημένιο στα 200 μ. ύπτιο με επίδοση 2:23:23 (όριο προεθνικής), ενώ κατέλαβε και την 5η θέση στα 50 μ. ύπτιο με επίδοση 31:54.

Η Στυλιανή Χριστοδούλου στην κατηγορία παγκορασίδων Β’ κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στα 800 μ. ελεύθερο με 09:43.97 και το χάλκινο στα 400 μ. ελεύθερο με 04:43.88, ενώ ήταν 5η στα 200 μ. ελεύθερο με 02:17.63.

Συμμετοχές σε τελικούς είχαν η Αφροδίτη Θώδη που κατέλαβε την 8η θέση στα 200 μ. ύπτιο στην κατηγορία γυναικών με ατομική επίδοση 2:24:05 και ο Χρήστος Παπαναστασίου, ο οποίος στην κατηγορία παμπαίδων Α’ τερμάτισε 8ος στα 100 μ. ύπτιο με ατομική επίδοση 1:07:11.

Στους αγώνες συμμετείχαν, επίσης, οι αθλητές Βακάρος Ιωάννης, Δούλη Ασημίνα, Καλύβα Ανδρονίκη, Καρβούνης Μάριος – Βασίλειος, Καρβούνης Νίκος, Κατσουλίδης Ιάσονας, Λώλας Στρατής, Μαμακή Σοφία, Μελισσάς Στέργιος, Ντακαλέτση Αγνή, Ντακαλέτσης Βασίλης και Παργινός Ανδρέας.

Σημαντική στις επιτυχίες ήταν η συμβολή του προπονητή της ομάδας Θεόδωρου Θώδη και των βοηθών Γεώργιου Δούλη και Μαρίας Ντανίκα.

Η διοίκηση του Α.Ο. Ποσειδών Ιωαννίνων εύχεται ανάλογη πορεία και στη συνέχεια για τους αθλητές και τους προπονητές, καθώς και καλή επιτυχία στην ομάδα της τεχνικής κολύμβησης που συμμετέχει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών στο Χαϊδάρι στις 28 – 31 Ιουλίου.

Από:Γιώργος Γκόντζος([email protected])===  “Η αισιοδοξία  για  μια έδρα στο νομό Ιωαννίνων,προκύπτει από την καθημερινή συζήτηση ...