Τετάρτη , 17 Απριλίου 2024
Αρχική / Αθλητικά / Κέρδισε τη Βόνιτσα και ελπίζει σε άνοδο το IBC

Κέρδισε τη Βόνιτσα και ελπίζει σε άνοδο το IBC

IBC-ΓΕΑ-212x140Από:Γιώργος Γκόντζος([email protected])–Την 3η του νίκη σε σύνολο 5 αγώνων στα play off  της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ πέτυχε την Κυριακή, στο κλειστό του ΕΑΝΚΙ, το IBC που επικράτησε με 86-75 της Βόνιτσας και διατήρησε τη 2η θέση στο βαθμολογικό πίνακα που μπορεί, υπό προϋποθέσεις, να οδηγήσει στη Γ’ Εθνική.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 22-16. Στη συνέχεια όμως η Βόνιτσα με πρωτεργάτες τους Θειακό και Κοντογιάννη, που πέτυχαν εύκολους πόντους κάτω από το καλάθι, ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά και με τρίποντο του Σολδάτου πέρασε μπροστά με 40-41 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το IBC με πολύ πιεστική άμυνα σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε βιαστικές επιλογές και ανέκτησε γρήγορα ένα προβάδισμα που έφτασε σε διψήφιο νούμερο στο τέλος της περιόδου (64-55).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σταύρου Βλάχου διαχειρίστηκαν άψογα την υπέρ τους διαφορά, με το τελικό σκορ να πιστοποιεί την ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Χαρακτηριστικό είναι ότι από τους νικητές πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Δάσκαλος, Τσιρώνης, Ματσάγκας, Χαντέλης, Μάλλιος), δείγμα του πλουραλισμού και των πολλών λύσεων στην επίθεση.

Πλέον, η γιαννιώτικη ομάδα χρειάζεται νίκη ή ήττα με λιγότερους από τρεις πόντους   κόντρα στη ΓΕΑ την τελευταία αγωνιστική των play off προκειμένου να καταλάβει τη 2η θέση που μπορεί, υπό προϋποθέσεις, να οδηγήσει στην άνοδο.

Εξάλλου, το IBC αναμένει και την απόφαση της οργανωτικής επιτροπής της ΕΣΚΑΒΔΕ που θα συνεδριάσει εντός της εβδομάδας σχετικά με τις καταγγελίες εναντίον των Ιπποτών Κέρκυρας για παράνομη συμμετοχή αθλητή.

Διαιτητές: Μαντήλας-Ντάφλος

Δεκάλεπτα: 22-16, 17-24, 24-14, 23-21

IBC (Βλάχος): Κωστούλας, Ματσάγκας 11(1), Κρικώνης 8, Χαντέλης 12(1) Λύγδας, Μάνος, Μάλλιος 14, Μακρής 5, Κρανής, Τσιρώνης 14, Δάσκαλος 18(2)

ΒΟΝΙΤΣΑ (Ζαβιτσάνος): Κακιούζης 6, Κοντογιάννης 13, Πέρλης 4, Γεωργάκης 9(1), Σολδάτος 21(2), Μπαλαμάρτης 2, Θειακός 20(1)

Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ιωαννίνων στις 03.04.2024 – ώρα 18.00.

Έχοντας υπόψη της διατάξεις των άρθρων 67 και 65 του Ν. 3852/2010 (Πρόγραμμα Καλλικράτης) όπως ...