Τρίτη , 16 Απριλίου 2024
Αρχική / Αθλητικά / Κέρδισε το IBC τον Σπάρτακο με 70-65-Με μία ακόμη νίκη οριστικοποιεί την άνοδο στην Γ’ Εθνική

IMG_9483Από:Γιώργος Γκόντζος([email protected])–Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο, το IBC πήρε μια σπουδαία νίκη με 70-65 επί του Σπάρτακου και χρειάζεται πλέον μία ακόμα απέναντι στον ίδιο αντίπαλο για να οριστικοποιήσει την άνοδό του στη Γ’ Εθνική.

Ο Σπάρτακος  ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι κόντρα σε ένα νωθρό IBC, χτίζοντας γρήγορα μια μικρή διαφορά. Το IBC πάντως σταδιακά ισορρόπησε και η πρώτη περίοδος έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία (20-20).

Στη δεύτερη περίοδο ο Σπάρτακος  φάνηκε πιο έτοιμoς. Σφίγγοντας την άμυνά του και βρίσκοντας λύσεις από τους Λαμπρόπουλο και Ζήση, άρχισε σταδιακά να χτίζει μια μικρή διαφορά  που έφτασε μέχρι και τους 8 πόντους. Το IBC πάντως αντέδρασε κάπου εκεί, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια με τέσσερις πόντους πίσω (36-40).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το IBC να βγάζει αρχικά περισσότερη ενέργεια και να καταφέρνει χάρη, κυρίως, στους Κρικώνη και Δάσκαλο να ισορροπήσει το ματς και να κλείσει την περίοδο με +4 (59-55).

Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Με άμυνες που τσάκιζαν κόκκαλα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι το IBC για περίπου 6 λεπτά είχε σκοράρει μόλις έναν πόντο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Στα τελευταία 120 δευτερόλεπτα οι παίκτες του Σταύρου Βλάχου με περίσσια δόση πάθους και αυταπάρνησης έβγαλαν πολύ καλές άμυνες και έφτασαν σε μια πολύτιμη νίκη (70-65) επί ενός άκρως ανταγωνιστικού αντιπάλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 16-20, 23-15, 11-10

Διαιτητές: Μαντήλας-Αναγνωστόπουλος

IBC (Σ. Βλάχος): Κωστούλας, Ματσάγγας 11, Κρικώνης 22, Χαντέλης, Κακατσίδης 2, Λύγδας, Πατραμάνης, Μάλλιος 2, Μακρής, Κρανής 5, Τσιρώνης 8(2), Δάσκαλος 20(2)

Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ιωαννίνων στις 03.04.2024 – ώρα 18.00.

Έχοντας υπόψη της διατάξεις των άρθρων 67 και 65 του Ν. 3852/2010 (Πρόγραμμα Καλλικράτης) όπως ...