Πέμπτη , 11 Απριλίου 2024
Αρχική / Επικαιρότητα / Με άνετη τεσσάρα ο ΠΑΣ Γιάννινα “κλείδωσε” πρωτιά

Με άνετη τεσσάρα ο ΠΑΣ Γιάννινα “κλείδωσε” πρωτιά

Από: Άγγελος Μπάρκας–

Με τέσσερα γκολ φιλοδώρησε στους Ζωσιμάδες την Κέρκυρα ο ΠΑΣ Γιάννινα με τελικό σκορ 4-1 για την 20η αγωνιστική και “κλείδωσε” και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της δεύτερης κατηγορίας, δυο αγωνιστικές πριν από το τέλος της.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη εκμεταλλεύτηκε το κερδισμένο πέναλτι στο 18ο λεπτό και ο Παμλίδης ευστόχησε κάνοντας το 1-0. Στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους με τον Χρήστο Ελευθεριάδη να κάνει το 2-0 .

Οι νησιώτες μείωσαν στο 40ό λεπτό από λάθος του Παντελάκη , ο Ντε Βίντερ το εκμεταλλεύτηκε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Ο ΠΑΣ όμως δεν άργησε να κάνει το 3-1. Ύστερα από τρία λεπτά (43′) ο Αποστολόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Κρίζμαν έκανε την προβολή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 75ο λεπτό ο Παμλίδης εκτέλεσε και το δεύτερο πέναλτι και όπως και στο πρώτο ήταν εύστοχος, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Περιστερίδης, Αποστολόπουλος, Σεργκελασβίλι (64′ Πήλιος), Σκόνδρας, Παντελάκης, Σιόντης, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (72′ Νικολιάς), Παμλίδης (77′ Ξύδας), Λέο, Κρίζμαν

ΚΕΡΚΥΡΑ: Παγκράτης, Παναγιωτίδης, Ζερβόπουλος, Γκίτσης, Βλάχος, Μτσεντλισβίλι, Γκασίδης (51′ Σπίντζος), Γεωργακόπουλος, Ντε Βίντερ (79′ Νικολούδης), Μίσκου, Καρακώστας (60′ Λεπενιώτης).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:
Παρασκευή 6 Μαρτίου

Πλατανιάς – Καραϊσκάκης 1-0 (87′ Λουκίνας)

Κυριακή 8 Μαρτίου

Λεβαδειακός – Χανιά 0-0

ΠΑΣ Γιάννινα – Κέρκυρα 4-1 (19′ πεν., 75′ πεν. Παμλίδης, 38′ Ελευθεριάδης, 42′ Κρίζμαν / 40 ‘ Ντε Βίντερ)

Δευτέρα 9 Μαρτίου

Απόλλων Σμύρνης – Απόλλων Λάρισας (16:00)