Πέμπτη , 11 Απριλίου 2024
Αρχική / Επικαιρότητα / “Εξάρα” με ανατροπή και χατ-τρικ Κριζμαν ο ΠΑΣ!

“Εξάρα” με ανατροπή και χατ-τρικ Κριζμαν ο ΠΑΣ!

Από: Άγγελος Μπάρκας–

Σε ένα ματς τυπικής διαδικασίας στο δεύτερο ημίχρονο κατέληξε τελικά το ματς του ΠΑΣ Γιάννινα νικώντας τον Απόλλωνα Πόντου με 6-1 στη Νέα Τρίγλια Χαλκιδικής για την 16η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ 2. Χατ-τρικ του Σάντι Κριζμαν που βρήκε τον “αγωνιστικό εαυτό” του μετά από αρκετά παιχνίδια, εις διπλούν σκόραρε ο Λεό και ένα ο Ελευθεριάδης.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο δεύτερο “σοβαρεύτηκε” και έκανε την ολική ανατροπή δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο ματς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τσιάτα στο 24′. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εμφανώς καλύτερος, ισοφάρισε με τον Λεό στο 53′ σε 1-1 ενώ στο 54′ έκανε την ολική ανατροπή με την συνεργασία Κρίζμαν – Λεό  και τον δεύτερο να σκοράρει για το 1-2.

Στο 59΄ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Κρίζμαν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3 και ουσιαστικά κλείδωσε το διπλό των Ηπειρωτών. Ο Ελευθεριάδης έκανε σεφτέ στα γκολ στο 65′ κάνοντας το 1-4 ενώ στο 79′ ο Κρίζμαν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 1-5. Ο Κροάτης πέτυχε το χατ τρικ και έκανε το 1-6 λίγα λεπτά πριν τις καθυστερήσεις.

Οι Ηπειρώτες πλέον έχουν το ντέρμπι κορυφής με τον Απόλλωνα Σμύρνης την επόμενη αγωνιστική στους Ζωσιμάδες για την 17η αγωνιστική την Παρασκευή (14/2).

Απόλλων Πόντου: Μαλέσιος, Δαλιανόπουλος, Φράγκος, Τουρσίδης, Καλογέρης, Τσουμάνης, Αμαραντίδης, Χριστοδούλου, Τσιάτας, Χατζηκωνσταντίνου, Χατζηαθανασίου

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Γώγος, Μπουκουβάλας, Οικονομόπουλος, Κάστρο, Σιόντης, Νικολιάς, Ξύδας, Κρίζμαν, Λέο

Παρασκευή 7/2

Χανιά – Κέρκυρα 4-0 (17′ Γιάκος, 29′ Πάνος, 45’+1′ Καρλίτο, 55′ Τριανταφυλλάκος)

Κυριακή 9/2

Καραϊσκάκης – Εργοτέλης 3-0 (16′ Κυβελίδης, 41′ Ψιάνος, 54′ Καπίας)

Απόλλων Σμύρνης – Πλατανιάς 4-0 (20′ Μαρκόφσκι, 31′ Ιωαννίδης, 63′-65′ Μπεντινέλι)

Απόλλων Λάρισας – Λεβαδειακός 1-1 (75′ Νούσιο/16′ Μάντζιος)

Απόλλων Πόντου – ΠΑΣ Γιάννινα 1-6 (27′ Τσιάτας/53′, 54′ Λέο, 63′, 84′, 90′ Κρίζμαν, 70′ Ελευθεριάδης)

Δευτέρα 10/2 16:00, ERT SPORTS