Τετάρτη , 20 Μαρτίου 2024
Αρχική / Επικαιρότητα / Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-2: Ήττα για τον ΠΑΣ στο 98 και έντονες διαμαρτυρίες για την διαιτησία

Με γκολ του Ρόνι Λόπεζ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-2 του ΠΑΣ για την έκτη αγωνιστική των πλέι οφ της Superleague.

Η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 73 βαθμούς. Ο ΠΑΣ έμεινε στους 43 βαθμούς.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ γρήγορα με τον Ελ Αραμπί στο 7’. Ο Μαροκινός βρήκε στην πορεία της μπάλας μετά από σουτ του Ροντρίγκες και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά αλλά ο Λοντίγκιν μπλόκαρε σταθερά. Στο 14’ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρβάλιο.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και έχασε αρκετές ακόμη ευκαιρίες. Στο 43ο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 με τον Ροντρίγκες.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν ένα λάθος των παικτών του ΠΑΣ στη μεσαία γραμμή. Ο Καρβάλιο έδωσε τη μπάλα στον Μασούρα, ο τελευταίος τροφοδότησε τον Ροντρίγκες που πλάσαρε επιτυχημένα εντός περιοχής.

Ο ΠΑΣ κατάφερε να μειώσει με τη δεύτερη τελική του στο ματς. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Πίρσμαν βρήκε τον Στάνκο στα αριστερά της περιοχής κι αυτός βρήκε τον Περέα που πλάσαρε από κοντά νικώντας τον Βατσλίκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ έφτασε στην πρώτη τελική με τον Ροντρίγκεθ. Στο 61’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο γκολ με τον Ελ Αραμπί αλλά ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR.

Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Γκαρντάβσκι ενώ ο Ολυμπιακός επιχείρησε να βρει γκολ με τον Μασούρα και τον Εμβιλά. Η ομάδα των Ιωαννίνων κατάφερε να ισοφαρίσει στο 80ο λεπτό.

Ο Στάνκο έκανε σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Σνάιντερ που πλάσαρε επιτυχημένα. Στο υπόλοιπο ματς οι Πειραιώτες προσπάθησαν να βρουν το γκολ της νίκης.

Ο διαιτητής Καραντώνης  κράτησε καθυστερήσεις περισσότερες από έξι λεπτά με το γκολ να έρχεται στο 8ο λεπτό (!!!)  και ήταν και αμφισβητούμενο καθώς υπήρχε περίπτωση επιθετικού φάουλ στον Πίρσμαν!

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Μπουχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Λόπες – Σάλιακας, Πίρσμαν, Στάνκο, Οικονομόπουλος

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Βρουσάι, Καρβάλιο (83΄ Τικίνιο), Μπουχαλάκης (56΄ Μ. Καμαρά), Εμβιλά (83΄ Κούντε), Μασούρας (73΄ Λόπες), Ελ Αραμπί, Ροντρίγκες (83΄ Βαλμπουενά)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Λιάσος (38΄ Σάλιακας), Στάνκο, Καραχάλιος, Σνάιντερ (85΄ Οικονομόπουλος), Γκαρντάβσκι, Ντομίνγκεθ (62΄ Λώλης), Περέα

ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: “ΣΤΗΣ ΤΖΑΜΑΛΑΣ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΡΙΞΕ ΚΑΘΕ «ΜΑΣΚΑΡΑ»”

Στη φωτιά της Τζαμάλας με μουσική, χορό και μπόλικο τσίπουρο, κρασί και φασολάδα οι εργαζόμενοι ...