Σάββατο , 9 Μαρτίου 2024
Αρχική / Επικαιρότητα / Παγκόσμια και μεγάλα ρεκόρ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20 στο Ε.Σ.Ι. “Οι Ζωσιμάδες”
əḾ͉ / ЁͅˋǍɏ БٔHˇ́ Ӕɂϕ ʭ20 / njő`1砨֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Από: Άγγελος Μπάρκας–

Ένα νέο Παγκόσμιο ρεκόρ σημειώθηκε το Σάββατο (1/8) στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων “Οι Ζωσιμάδες”  από την πρωταθλήτρια  Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος) με 63.96 στον ακοντισμό!

Η αθλήτρια του Γιώργου Μποσκαριώβ βελτίωσε το προηγούμενο παγκόσμιο που κατείχε η Κουβανή Ατζιλάρε 63.86  από 2/8/15 στους Παναμερικανικούς αγώνες.

Παράλληλα φυσικά είναι και πανελλήνιο ρεκόρ βελτιώνοντας το δικό της 61.53μ  από  τις 8/7/20 στους αγώνες “Κ Σπανίδης”.

Μεγάλο ρεκόρ 6.71 μ. στο μήκος η Καρύδη

Με ένα ακόμη πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία Κ20 στο άλμα σε μήκος από την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο τριπλούν Σπυριδούλα Καρύδη πέφτει η αυλαία στο πρωτάθλημα της κατηγορίας στα Ιωάννινα.

Η Κερκυραία αθλήτρια με προπονητή τον Παύλο Σκορδίλη έδειξε τις διαθέσεις της από την πρώτη προσπάθεια που “προσγειώθηκε” στα 6.56μ 4 εκατοστά πίσω από το πανελλήνιο ρεκόρ. Στην δεύτερη προσπάθεια η Καρύδη εκτοξεύτηκε στα 6.71μ (+0,4) συντρίβοντας το ρεκόρ της Νίκης Ξάνθου, που άντεξε 28 χρόνια και ήταν 6.60μ από τις 22 Αυγούστου 1992 που το είχε σημειώσει στο διεθνές μίτινγκ της Δράμας.

Η Σπυριδούλα Καρύδη νικήτρια και στο μήκος, πέτυχε δεύτερο νταμπλ στο πρωτάθλημα διατηρώντας έτσι τους τίτλους της για δεύτερη φορά σε μήκος και τριπλούν. Η Καρύδη, η οποία θα συνεχίσει την επόμενη εβδομάδα στην Πάτρα, είχε ατομικό ρεκόρ 6,46 μέτρα.  Η 19χρονη με τη σημερινή της επίδοση ανέβηκε στη δεύτερη θέση της παγκόσμιας λίστας του 2020 στην κατηγορία Γυναικών Κ20 και στην πέμπτη στην κατηγορία Γυναικών.

Στο στάδιο “Ζωσιμάδες” των Ιωαννίνων ολοκληρώθηκε ένα από τα καλύτερα αγωνιστικά αλλά και οργανωτικά πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20. Παρόλη την ιδιαίτερη αυτή χρονιά λόγω της πανδημίας covid-19 και της καραντίνας που στέρησε στους αθλητές μας την καλύτερη δυνατή προετοιμασία τους αλλά και την συμμετοχή τους σε μεγάλες διοργανώσεις που με βάση τις επιδόσεις θα είχαν διακρίσεις.

Ένα ακόμη πανελλήνιο ρεκόρ πέτυχε η…. συνήθης ύποπτη κορασίδα Αννα Χατζηπουργάνη  (ΓΑΣ Αρχέλαος) η οποία έτρεξε τα 400μ εμπόδια σε 59.17 βελτιώνοντας το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία κορασίδων Κ18 που ήταν 59.48 από τις 18 Ιουλίου 2020 στην Κατερίνη στη διάρκεια των διασυλλογικών αγώνων.

Με τη νίκη της αυτή η Χατζηπουργάνη έκανε δύο τα χρυσά μετάλλια στην κατηγορία Κ20 αφού ήταν νικήτρια και το 2019 στα 400μ εμπόδια. Επίσης να θυμίσουμε ότι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στην κατηγορία της, Κ18, με επίδοση 59.76 το προηγούμενο Σαββατοκύριακο στη Λάρισα.  Την τριάδα των μεταλλίων συμπλήρωσαν η Βασιλική Μητσιούλη (Ζευς Τρικάλων) 61.62 και Ελευθερία Μοναστηριώτη (Νεάπολη Χαλκίδας) 63.37.

Το χρυσό μετάλλιο στα 400μ εμπόδια κατέκτησε ο Χρήστος Γκάρας (Νίκη Βόλου) ο οποίος ήρθε στα Ιωάννινα με 57.86 και τερμάτισε σε 55.22. το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Σωτήρης Κανελλόπουλος (Πελασγός Λάρισας) 55.51 και το χάλκινο ο Αλμπάν Σαγιάκου (Σέρρες 93) 55.82.

Ο Γιάννης Γρανιτσιώτης (ΓΟ Γιάννης Παλάσκας) επικράτησε στα 200μ μετά από μια πολύ καλή κούρσα στα 200μ τερματίζοντας σε 21.34 βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ που είναι 21.35 και αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία παίδων από το 2019. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Βασίλης Μυριανθόπουλος (Πανιώνιος)  με 21.78 και τρίτος ο Γιάννης Καρυοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)  21.92.

Πολυνίκης η… Εμμανουλίδου

Αλλο ένα νταμπλ μεταλλίων έβαλε στη συλλογή της η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (Αλέξανδρος Μακεδοίας). Η πρωταθλήτρια που ανήκει στην κατηγορία κορασίδων Κ18, επικράτησε  και στα 200μ με επίδοση 24.25 όπως και στα 100μ στο πρωτάθλημα Κ20. Το ίδιο είχε πετύχει και στο πρωτάθλημα της κατηγορίας της Κ18 το προηγούμενο Σαββατοκύριακο στη Λάρισα όπου επίσης είχε κατακτήσει τα χρυσά μετάλλια σε 100 κι 200μ και πλέον η… Πολυνίκη  ταυτίζεται με τα… κατορθώματά της αφού σε διάστημα μιας εβδομάδας κατέκτησε 4 χρυσά μετάλλια σε δύο κατηγορίες. Παράλληλα κράτησε τους τίτλους της στην κατηγορία Κ20 (νικήτρια και το 2019 σε 100 και 200μ).

Δεύτερη στα 200μ τερμάτισε η Χριστίνα Μπαμπίνη (Αίολος Μακεδονίας) 24.88 και τρίτη η Αναστασία Συκόκη (ΓΣ Γλυφάδας) 25.28.

Επταθλο-Δέκαθλο

Πρωταθλήτρια στο έπταθλο Κ20 αναδείχθηκε η Ευδοξία Κουρέτση (Φίλανδρος Λευκάδας) η οποία μετά από διήμερο αγώνα σε απτά αγωνίσματα  συγκέντρωσε 4.165 βαθμούς. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Μαρία Χατζημιχαηλίδου (Μ Αλεξ Γιαννιτσών)  με 3.968 και το χάλκινο μετάλλιο η Αννα Ελευτεριάδη (ΑΣ Κένταυρος) 3.920 βαθούς.

Στο δέκαθλο ο περσινός νικητής Θανάσης Παρασκευάς (Πυγμή Ευόσμου) υπερασπίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τον τίτλο του και αναδείχθηκε νικητής συγκεντρώνοντας 6.222 βαθμούς στα 10 αγωνίσματα που διεξήχθησαν το διήμερο. Ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος (ΑΣ Αθηνόδωρος) ήταν δεύτερος 5.938 και ο Κώστας Φυτόπουλος (ΓΣ Λευκάδας) 5.397 βαθμοί.

Στη δισκοβολία των ανδρών Κ20 είχαμε μια επανάληψη των μεταλλίων του πρωταθλήματος Κ18. Οι τρεις πρώτοι της Λάρισας απλά άλλαξαν χρώμα μεταλλίων. Ο Κώστας Μπουζάκης (Ελ Βενιζέλος) κατέκτησε σήμερα το χρυσό με επίδοση 56.53 (2ος στο Κ18), στη δεύτερη θέση ήταν ο Αλέξης Παπαγεωργίου (Αίας Κιλκις) με 55.80 (1ος στο Κ18) και το χάλκινο μετάλλιο ο Αρττέμης Αδαμάκης (Ελ Βενιζέλος) με επίδοση 46.48 (3ος και στο Κ18)

Στο μηκος νικητής με άλμα στα 7.49μ ήταν ο Ανδρέας Αντωνακόπουλος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), στο ύψος ο Αλέξης Δογάνης (ΓΑΣ Παιανίας) που ξεπέρασε τα 2.03μ. ενώ ο δεύτερος νικητής του 2019 Γιώργος Μαθιόπουλος (ΓΣ Γλυφάδας) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο τερματίζοντας σε 1.54.55.

Η Ευτυχία Δεληγιάννη (ΣΑΚΑ)  κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800μ διατηρώντας τον τίτλο της με επίδοση 2.10.49.

Ο Νέστορα Κολιός (ΑΓΣ Ιωαννίνων) διπλασίασε τα χρυσά του μετάλλια και μετά από την νίκη του στα 3.000μ ΦΕ χθες σήμερα κέρδισε και στα 3.000με επίδοση 8.47.02. Στο αντίστοιχο αγώνισμα (3.000μ) των γυναικών νικήτρια ήταν η Βασιλεία Σπύρου η οποία επίσης ήταν νικήτρια και το 2019 σε δύο αγωνίσματα (1.500-3.000μ)  έτσι και στο φετινό πρωτάθλημα διατήρησε τον τίτλο της και στα δύο αγωνίσματα. Σήμερα η Σπύρου (Πανιώνιος)  τερμάτισε στα 3.000μ σε 9.51.30.

Στο επί κοντώ νικήτρια αναδείχθηκε η Αναστασία Ρέτσα (ΑΕ ΜΕσογείων Αμεινίας) 3.90μ.και στη σφαιροβολία η Μαρία Σουγλάκου (ΓΑΣ Σκάλας)  με βολή στα 13.69μ. και στη σφυροβολία η Σταυρούλα Κοσμίδου (Αίολος Μακεδονίας) με 60.40μ. διατήρησε τον τίτλο της ενώ στον ακοντισμό ο Λευτέρης Πιτσιδόπουλος (ΟΦΗ)  κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 62.05μ.

Στις σκυταλοδρομίες 4χ400μ δύο ομάδες της περιφέρειας και μάλιστα από την νησιωτική Ελλάδα κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια. Στους άνδρες η ομάδα του ΟΦΗ με επίδοση 3.22.96 και στις γυναίκες ο ΑΟ Ρόδου Σταματίου με 3.55.08.

Πρωταθλητής Κ20 2020 στους άνδρες αναδείχθηκε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων με 104 βαθμούς και στις γυναίκες ο Αίολος Μακεδονίας με 77 βαθμούς

Πέτρος Μπελέρης στο Δ/Ρ : «Η δίκη και η απόφαση είναι «μία τιμωρία της ελεύθερης ψήφου. Μία τιμωρία της δημοκρατίας….»

Λίγες ώρες μετά την ολοκλήρωση της πρώτης πράξης της δίκης ΠΑΡΩΔΙΑ  και την καταδικαστική απόφαση ...