Πέμπτη , 11 Απριλίου 2024
Αρχική / Επικαιρότητα / Το ελληνικό parataekwondo θα δώσει το «παρών» στο «Παρίσι 2024».

Το ελληνικό parataekwondo θα δώσει το «παρών» στο «Παρίσι 2024».

Στο στούντιο του Δημοτικού  Ραδιοφώνου Ιωαννίνων βρέθηκε η Ελένη Παπασταματοπούλου και ο προπονητής της Βασίλης Ζήκος και συνομίλησαν με τη Βίκυ Μιχέλη στην εκπομπή «Στα σημεία των καιρών»

Η Γιαννιώτισσα αθλήτρια Ελένη Παπασταματοπούλου, με τη νίκη 35-1 επί της BAN Diana noemi (HUN), κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία +65kg Κ44 στο προολυμπιακό τουρνουά της Σόφιας και εξασφάλισε την πρόκριση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της γαλλικής πρωτεύουσας.

Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη φορά που Έλληνας αθλητής του parataekwondo προκρίθηκε σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Υπεύθυνη προπονήτρια της Παπασταματοπούλου στο τουρνουά της Σόφιας ήταν η Κυριακή Χατζογιαννάκη, ενώ αρχηγός αποστολής ήταν ο Βασίλης Ζήκος.