Κυριακή , 24 Μαρτίου 2024
Αρχική / Αθλητικά / Η πιο μεγάλη νίκη μέχρι την επόμενη ΠΑΣ Γιάννινα WBC-ΑΕ Πυλαίας 64-48

Η πιο μεγάλη νίκη μέχρι την επόμενη ΠΑΣ Γιάννινα WBC-ΑΕ Πυλαίας 64-48

Την Κυριακή 17 Μαρτίου 2019 η ομάδα μας πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της, μέχρι την επόμενη. Χαιρόμαστε πάρα πολύ για την επικράτηση επί της πολύ ισχυρής ΑΕ Πυλαίας σε ένα ματς που θα καθορίσει τη δεύτερη θέση του ομίλου, χαιρόμαστε ακόμα περισσότερο γιατί ήταν ένα ματς-κατάθεση ψυχής στο δεύτερο ημίχρονο και απόδειξη της ομοιογένειας της ομάδας, αλλά χαιρόμαστε και γιατί έγινε ένα ακόμα βήμα μέχρι το μεγάλο στόχο.

Γιατί απομένουν άλλα τέσσερα, εξίσου σημαντικά όλα για εμάς.

H ομάδα μας προηγήθηκε νωρίς με 11-9, ωστόσο οι παίκτριες της Πυλαίας με συνεχή πίεση κατάφεραν και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, διαφορά που μεγάλωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ωστόσο, η ομάδα συγκεντρώθηκε και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο τη διαφορά στους τέσσερις πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια άλλη υπόθεση. Οι παίκτριές μας βγήκαν στο παρκέ συγκεντρωμένες και αποφασισμένες για τη νίκη και με καλές άμυνες, αλλά και ψυχραιμία στην επίθεση, προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, για να κυριαρχήσουν ολοκληρωτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και να καλύψουν και τη διαφορά (63-56) του αγώνα του πρώτου γύρου.

Οι φίλαθλοί μας έδωσαν βροντερό «παρών» και μια απλή ευχαριστία δεν είναι αρκετή. Ήταν δίπλα στην ομάδα κάθε δευτερόλεπτο του αγώνα, δίνοντας μια γεύση τη σημαίνει «κόσμος του ΠΑΣ». Η ομάδα πανηγύρισε μαζί τους τη μεγάλη νίκη και ελπίζουμε, με τη βοήθειά τους, να φτάσουμε στον τελικό στόχο.

Τέλος, οι παίκτριές μας δεν ξέχασαν την Έλενα Πάφη που τραυματίστηκε και μήνυμα στις εμφανίσεις προθέρμανσης, δήλωσαν τη συμπαράστασή τους.

Επόμενος αγώνας είναι στη Λάρισα με την Ολύμπια. Για να κάνουμε το επόμενο βήμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 28-32, 45-40, 64-48

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 11(1), Χήτα, Σαρηγιαννίδου 21, Χρηστάκη, Μεντεσίδου 10, Λέφα, Ξανθοπούλου 6(2), Πανούτσου, Διαμαντοπούλου, Βρασταμηνού, Ντάλα 16(3), Μπουκουβάλα

Α.Ε. Πυλαία (Λίτσου): Σταμπή 9(1), Αρσένογλου, Κατσαμούρη 4, Τσαμπούρη 9(2), Καραμπατζάκη 4, Παπαρδέλα 11, Τσιανάκα Ευγ., Φλώρου 11, Πλούμπη, Τσιανάκα Αικ.