Παρασκευή , 12 Απριλίου 2024
Αρχική / Αθλητικά / Ξεκίνημα με το δεξί για το IBC
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ξεκίνημα με το δεξί για το IBC

Από:Γιώργος Γκόντζος–Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ το ΙΒC που δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 76-59 του Κερκυραϊκού.Η ομάδα του Σταύρου Βλάχου πήρε από την αρχή τα ηνία στο ματς και με καλή περιφερειακή άμυνα αλλά και πλουραλισμό στην επίθεση οικοδόμησε γρήγορα μια διαφορά άνω των 10 πόντων που αποτέλεσε ιδανική «προίκα» για τη συνέχεια.

Στον αντίποδα, η ομάδα της Κέρκυρας έδειχνε ανήμπορη να ακολουθήσει το ρυθμό  με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +17, για να κλείσει το ημίχρονο με 38-26 υπέρ των γηπεδούχων.

Ίδιο μοτίβο και στο β’ ημίχρονο με το IBC ουσιαστικά να μην κινδυνεύει παρά το γεγονός ότι δέχτηκε αρκετούς αιφνιδιασμούς και έδειξε σημάδια χαλάρωσης. Το τελικό 76-59 ήρθε ως φυσική συνέπεια της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων, η συνολική εικόνα του ματς όμως ανέδειξε και αδυναμίες από πλευράς γηπεδούχων που πρέπει να διορθωθούν στα επόμενα ματς.

Διαιτησία: Ντάγκας-Λειβαδίτης

Δεκάλεπτα: 23-12, 15-14, 21-17, 17-16

IBC (Σ. Βλάχος): Μπατής 3(1), Δάσκαλος 13(1), Κρικώνης 13, Λύγδας 2, Χαντέλης 2, Σιντόρης, Ματσάγγας 7, Πατραμάνης, Μακρής 2, Κρανής 7(1), Τσιρώνης 17(3), Μάλλιος 10

Κερκυραϊκός (Α. Γεωργίου): Γεωργακόπουλος 7(1), Καλόγηρος, Ίσσαρης 4,  Γραμμένος 11 (1),Κουλαξής 3(1), Θεόδοτος 10, Νεντέλκος 15, Καραγιάννης 9(1)

Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ιωαννίνων στις 03.04.2024 – ώρα 18.00.

Έχοντας υπόψη της διατάξεις των άρθρων 67 και 65 του Ν. 3852/2010 (Πρόγραμμα Καλλικράτης) όπως ...