Κυριακή , 21 Απριλίου 2024
Αρχική / Αθλητικά / Η μάχη της… Κρήτης

Η μάχη της… Κρήτης

Ο ΟΦΗ που έκοψε τις ελπίδες του ΠΑΟΚ για πρωτάθλημα, ηττήθηκε 3-2 απ”τον Εργοτέλη στο… ελ κρητικό και δυσκόλεψε τη θέση του στη μάχη που δίνει για παραμονή. Με 10 λόγω αποβολής του Γκέντσογλου έπαιζαν οι «κιτρινόμαυροι».

Ύστερα από ένα μοιρασμένο πρώτο 20λεπτο, ο Εργοτέλης ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα. Στο 23″, ύστερα από φάση διαρκείας, ο Λυκογιάννης έβγαλε παράλληλη μπαλιά και ο Μπόε Καν έβαλε την προβολή ανοίγοντας το σκορ (1-0). Ωστόσο κατά τους πανηγυρισμούς ο Γκέντσογλου χτύπησε τον Ροβίθη εκτός φάσης και είδε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι δεν κλείστηκαν και στο 31″ ξαναχτύπησαν.

Ύστερα από φοβερή συνεργασία των Γιουσιούφ και Χούλας, η μπάλα κατέληξε στον Τζίλας που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Λορία για το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ μείωσε με μακρινό συρτό σουτ του Μακρή, το οποίο ήταν ανέλπιστο, αλλά Σαράνοφ έκανε την γκάφα της χρονιάς, αφού η μπάλα πέρασε κάτω απ”τα χέρια του. Εκεί που θα περίμενε κανείς τους φιλοξενούμενους να βγούνε για την ισοφάριση, ο Εργοτέλης πέτυχε και τρίτο γκολ με κεφαλιά του Γκορκς (3-1).